مطالب علمی

 

Soaring

در يك تعريف ساده Soaring به معناي ماندن در هوا با استفاده از نيروي Lift (بالا برنده) حاصل از جريان هواي بسمت بالا ميباشد.

در حالت معمول پاراگلايدرها نسبت به هواي اطراف ميل به از دست دادن ارتفاع دارند چيزيكه ما آنرا بنام Sink Rate ميشناسيم. حال اگر جريان هواي موجود در منطقه حركتي به سمت بالا ، برابر يا بيشتر از Sink Rate وسيله پروازي ما داشته باشد اين امر سبب بالا رفتن يا ماندن وسيله پروازي در ارتفاع مشخصي خواهد شد، چيزيكه ما آن را بعنوان Soaring ميشناسيم.

Ridge Soaring

با توجه به تعريف بالا ، Ridge Soaring به معناي استفاده از نيروي Lift بدست آمده در اثربرخورد باد به برآمدگي ، خط الراس ، تپه يا كوه و تغيير مسير رو به بالاي آن ميباشد.در شكل پايين تصوير از جانب اشكال مختلف Ridge و Lift حاصل از آنها نشان داده شده است.

.محدوده خاكستري رنگ داخل نقطه چين كه به Soarable Envelope شناخته ميشود ، نمايانگر محدوده ايست كه درآن Lift كافي جهت استفاده پاراگلايدر وجود دارد.


آمادگي و قابليت در Ridge Soaring

چه زماني خود را آماده شروع Ridge Soaring ميدانيد؟

در محتملترين حالت مربي اطلاعات و فنون مورد نياز در سايت پروازي منطقه مورد نظر را در اختيار شما قرار خواهد داد ، با اين وجود برخي از نكات كلي مورد نياز قبل از اقدام به Ridge Soaring در ذيل آورده شده است:

 • دانستن چگونگي رعايت ترافيك در هنگام Takeoff.
 • دانستن قوانين حق تقدم.
 • راحتي در انجام پرواز در ارتفاع بالاتر
 • راحتي و قابليت در انجام پرواز در باد شديدتر.
 • دانستن چگونگي كنترل وضعيت در شرايط توربولانس.
 • دانستن چگونگي پرواز با حداقل Sink بدور از شرايط Stall.
 • قابليت انجام گردشهاي موثر تا 180 درجه تغيير جهت ، در بادهاي با سرعت بالاتر.

پرواز با حداقل Sink و تا زمانيكه Sink Rate در پائينترين حد ممكن باشد بعنوان پرواز موثرشناخته ميشود ، اين امر به شما اين اجازه را ميدهد تا از بيشترين انرژي هواي رو به بالا در پرواز استفاده كنيد. از آنجائيكه سرعت هوائي در حالت حداقل Sink نزديك به سرعت Stall ميباشد بنابراين تازمانيكه شما نزديك عوارض زمين خصوصا" بعد از Take off قرار داريد ، بايستی با سرعتي بيشتراز Minimum Speed و در حدود Trim Speed حركت نمائيد تا جائيکه به ارتفاع بالاتر از 15m از موانع قرار بگيريد.

قدمهاي Ridge Soaring

 1. اولين كاري كه ميبايست انجام شود تمرين در پرواز با Minimum Sink Airspeed از محل Launch به سمت منطقه Landing ميباشد.سعي كنيد در طول مسيركليه گردشها با حداكثر كارائي انجام شود و از دست دادن ارتفاع تا حد امكان كاهش يابد.قبل از انجام عمل Ridge Soaring شما بايستي در اين مرحله نسبت به پرواز با سرعت پائين كاملا احساس راحتي نمائيد.اين حس حدودا بعد از انجام 10 پرواز در سايتهائي با ارتفاع 300m يا پائينتر بدست ميايد.
 2. در مرحله بعد ، در زمانيكه باد ملايم و يكدستي وجود دارد سعي كنيد دقيقا" بعد از Launch و در زمان مناسبی که وسيله را تحت کنترل خود داريد ، شروع به گردش نموده ودر امتداد Ridge حركت نمائيد. اين رويه را در پروازهاي متوالي تكرار نموده تا جائيكه گردشهاي كارا و بموقع شما جهت قرار گرفتن در محدوده Lift Band مورد تائيد مربي قرار گيرد.Lift Band همان Soarable Envelope ميباشد که در قبل به آن اشاره شد و به محدوده قابل پرواز در شيب وامتداد Ridge اطلاق ميگردد.

در Ridge همانطوريكه شكل پائين نشان ميدهد نيروي بالا برنده در قسمت Upwind قرار دارد. به همين دليل است كه دقيقا" بعد از Takeoff ميبايست بصورت موازي و در امتدادRidge حركت نمود.اگر گردش بعد از Take off خيلي دير و دور از ديواره انجام شود منجر به خارج شدن از محدوده Lift Band شده و اگر خيلي سريع انجام شود باعث نزديك شدن بيش از حد به ديواره خواهد شد.

توجه:در نزديكي شيب ، يك Gust ناگهاني ميتواند باعث چرخش شما بسمت ديواره شده ومشکل ساز شود.براي جلوگيري از هرگونه خطر احتمالي، فاصله از ديواره و Airspeed مناسب را در نظر بگيريد.

 

مادامي كه شما از ارتفاع مناسبي برخوردار هستيد ميتوانيد به گردشهاي 180درجه و حركات بموازات Ridge ادامه دهيد. در تمام طول اين مدت ميبايست موقعيت شما از نظر فاصله نسبت به Ridge و از نظر ارتفاع نسبت به Landing با توجه به مقدار كاهش ارتفاع در نظر گرفته شود. مسيرهاي حركت در امتداد Ridge راsoaring pattern مينامند.

ارزيابي مهارت:شما زماني آماده پرواز با Soaring Pattern مشخص در شرايط واقعي Soaring ميباشيد كه Lunch تحت كنترل بوده (خيلي آرام نباشد) ، گردشها بصورت نرم و مؤثر باشد ، Airspeed جهت كنترل در نزيك Ridge زياد و در هنگام فاصله گرفتن از آن در حالت Minimum Sink باشد و در نهايت شما ميبايست هميشه با ارتفاع مناسب به محل Landing وارد شويد.

 1. در اين مرحله شما آماده پرواز در شرايط باد قويتر ميباشيد.در بسياري از سايتها ، باد در هنگام غروب هموار وملايم ميشود كه اين شرايط بهترين حالت براي تمرين Soaring ميباشد.سايتهاي ساحلي نيز شرايط آموزشي خوبي را بدليل باد يكنواخت ، نرم و بدور از توربولانس خود دارا ميباشند.

در اين مرحله نيزدرست مثل قبل ، بعد از Launch به محض اينكه در وضعيت پايدار قرار گرفتيد شروع به گردش بموازات Ridge نمائيد. مسير مورد نظر را با نگاه به زمين و حفظ حريم طي نمائيد. اگر افزايشي در ارتفاع احساس نميكنيد در زمان مقتضي نسبت به حركت بسمت منطقه Landing اقدام نمائيد. گاهي اوقات ممكن است بتوانيم يكبار ديگر مسير Ridge را طي نمائيم ولي اين نكته بايستي مد نظر قرار گيرد كه در صورت افزايش باد شما قادر نخواهيد بود خود را به محل Landing برسانيد.

زمانيكه شما شروع به افزايش ارتفاع ميكنيد موقعيت خود را در محدوده Lift Band حفظ نموده و به حركت در موازات Ridge ادامه دهيد.در صورتيكه به اندازه كافي به بالايRidge رسيديد ، ميتوانيد جهت استفاده از Lift بيشتر به Ridge نزديكتر شويد.نهايت دقت جهت اجتناب از ورود به منطقه Venturi كه سرعت باد در آن شدت دارد و در بالاي Ridge و كمي عقبتراز آن قرار دارد را بعمل آوريد. اگرپشت منطقه Venturi قرار گرفتيد ممكن است نتوانيد از آن عبورکرده و به جلوی آن باز گرديد. در صورتيكه احساس كرديد با افزايش ارتفاع در Ridge ميزان افزايش باد شديدتر ميشود ، ازRidge جدا شده و فرصت گريز از شرايط را برای خود ايجاد نمائيد.

جهت به حداقل رساندن كاهش ارتفاع ، گردشها را نرم و منظم اجرا كنيد.در صورتيكه هنگام گردش از محدوده Lift Band خارج شديد ، گردش را تا زمانيكه دوباره به محدوده مورد نظر برگرشته و وسيله بموازات Ridge قرار گيرد ادامه دهيد. اين الگو در شكل پائين نشان داده شده است.


حركت بصورت Crab بر روي Ridge:

Crabbing موضوع بسيار مهمي در Ridge Soaring ميباشد. از آنجائيكه جهت وزش باد بسمت Ridge مي باشد براي حركت بموازاتRidge (همانطور كه در شكل بالا نشان داده شده است) بايستي كمي به سمت باد متمايل شد. اين نوع حركت Crabbing نام دارد و هر چه باد قويتر باشد زاويه حركت Crab بيشتر مي شود. بدليل حركت Crab، گردشها در زمان مسير برگشت داراي تغيير Heading كاملا" بصورت °180 نمي باشند. به هر جهت اگر شما مسير را باندازه °180 تغيير دهيد ممكن است مشابه خلبان B در شكل بالا از Ridge فاصله بگيريد. خلبان A با حفظ گردش و ماندن در آن به اندازه بيشتر، مسير خود ( و نه Heading) را مقداري بيش از °180 تغيير داده و در همان فاصله قبلي با Ridge باقي مي ماند. توجه داشته باشيد كه خلبان A بصورت Crab حركت كرده و Heading گلايدر آن كمتر از °180 تغيير مي كند. راز Ridge Soaring ماندن در بهترين Lift با حفظ و كنترل مسير ميباشد.

هر چه قدرت باد بيشتر شود نياز كمتري به تغيير Heading در گلايدر ميباشد و گلايدر به خودي خود تمايل به گردش بسمت جهت باد را دارد. با در نظر گرفتن مكاني در Ridge كه خلبان قصد حركت بسمت آن را دارد ، بدليل وجود باد غالبا" مسير بصورت Crab و اتوماتيك وار طي مي شود.

نكته: بهترين محل Lift بر روي Ridge معمولا" از لبه بالائي شيب حدود 2 برابر طول بال به سمت بالا مي باشد. زمانيكه شرايط باد ضعيفتر مي شود بهترين Lift نزديك بالاي شيب ميباشد.


Lunch در محل Soaring:

يكي از مهمترين فاكتورها در شرايط Ridge Soaring چك كردن ترافيك محدوده Launch ميباشد. در صورتيكه شرايط هوا ملايم باشد اغلب خلبانها تمايل دارند مدت زماني را در اطراف منطقه لانچ صرف نمايند.

اولين اصل قبل از Launch نگاه كردن به هر دو مسير محدوده پروازي جهت اطمينان ازعدم حضور ديگر خلبانان در مسيرLaunch ميباشد. اگر خلبان ديگري در مسير وجود داشت بايستي تا زمان دور شدن خلبان مورد نظر از محل لانچ منتظر ماند. شما همچنبن ميتوانيد خلبانان ديگر را از فعاليت مورد نظر خود آگاه ساخته تا آنها فضاي مورد نياز را براي شما ايجاد نمايند. يك خلبان بايد ياد بگيرد كه روند حركت و موقعيت خلبانان ديگر در هوا را پيش بيني كند در اينصورت است كه مي تواند زمان ، موقعيت و فضاي خالي و مناسب را برآورد نموده و حد امنيت را حفظ نمايد. در حالت مشابه سعي كنيد زمانيكه شما درحالت Ridge Soaring قرار داريد مانع از مسدود شدن مسير لانچ ديگر خلبانان آماده پرواز نشويد.

مشكلات Ridge Soaring:

جهت كمك در يادگيري بهتر، برخي از مشكلات موجود در تمرينهاي اوليه Ridge Soaring در ذيل ذكر شده است. در زمان انجام Ridge Soaring درباره اين موارد فكر كنيد ، اين امر باعث تسريع در امر آموزش ميشود.

1- تاخير در گردش در محل Take off:

اغلب مبتديان خيلي دير اقدام به گردش مي كنند كه اين امر سبب خارج شدن آنها از محل Lift ميشود.

نكته قابل توجه:در صورت وجود باد بصورت Cross ، گردش را هميشه به سمت جريان باد انجام دهيد. اين بدين علت است كه در نزديكي شيب اختلاف باد ((Wind Gradient وجود دارد كه باعث چرخش شما بسمت تپه ميشود.

2- گردش در صورت لزوم و بندرت:

اگر مقدار Lift كم باشد، زمان زيادي جهت دستيابي به بيشترين ارتفاع لازم ميباشد. مقدار كاهش ارتفاع در گردش هميشه بيشتر از پرواز مستقيم ميباشد. بنابراين در چنين شرايطي از طول مسير استفاده كرده و گردشهاي كمتري انجام دهيد.

3- پرواز با فاصله زياد از Ridge:

در زمان شروع يادگيري شما ممكن است از نزديك شدن به Ridge هراس داشته باشيد. در نتيجه در بهترين محل Lift قرار نمي گيريد. به هر جهت پرواز خيلي نزديك به Ridge خطرناك ميباشد كه حتما" بايستي مورد توجه قرار گيرد.

4- پرواز خيلي آرام يا خيلي سريع:

پائينترين حد Sink Rate كمي بالاتر از سرعت لحظه Stall قرار دارد كه اين سرعت درنزديكي Ridge ايمن و مناسب نمي باشد. اگر Stall رخ دهد ، ارتفاع قابل توجهي جهت Recovery از دست خواهد رفت كه اين امر بسيارخطرناك است. پرواز با سرعت بالا ميزان Sink Rate را افزايش داده و شانس شما را براي Soaring كاهش ميدهد. بنابراين بهترين سرعت زمانيكه در ارتفاع پائين قرار داريد Trim Speed و زمانيكه در ارتفاع بالا قرار داريد Min Sink Speed ميباشد.

5- فضاهاي خالي و شكست در :Ridge

در فضاي خالي بين Ridge مقدار سرعت باد شدت ميگيرد. بنابراين در اين مكانها آمادگي داشته و از آن فاصله بگيريد.

6- پشت Ridge قرار گرفتن:

هنگاميكه باد بسمت بالاي Ridge جريان دارد منطقه اي در بالاي آن بوجود مي آيد كه بخاطر اثر Venturi سرعت باد در حالتيكه حدودا" بصورت افقي ميشود افزايش مي يابد. با ماندن در جلوي Ridge بايستي از قرار گرفتن در اين منطقه اجتناب نمود.

7- دور ماندن از منطقه Landing:

خلباناني كه در مرحله Soaring وارد ميشوند اغلب به دليل احساس نشاط و شادماني كه در نتيجه حفظ ارتفاع حاصل ميشود ممكن است تحت تاثير يك وزش ضعيف و يا يك نيروي Lift كه در حال از بين رفتن مي باشد قرار گيرند و زمان زيادي را صرف كرده و در نتيجه از منطقه Landing قابل دسترس فاصله پيدا كنند. بخاطر داشته باشيد كه در بعضي از روزها نيروي Lift به خصوص در هنگام عصر بسرعت از بين مي رود بنابراين هميشه خود را در محدوده ايمن براي رسيدن به منطقه Landing قرار بدهيد.

8- پرواز به نقطه دور در امتداد Ridge در حاليكه بتدريج از ارتفاع آن كاسته ميشود يا زماني كه باد پشت بصورت Cross وجود دارد.

هميشه سعي كنيد در باد روبرو كه از طرف منطقه Landing ميوزد پرواز كنيد. به سرعت زميني يا Ground Speed زمانيكه در دو جهت Ridge پرواز مي كنيد توجه داشته باشيد و سعي كنيد زمانيكه در مسير رفت يا برگشت قرار دازيد جهت و ميزان باد Cross را پيدا كنيد. اگر شما Ridge Soaring را در شرايط باد Cross تجربه مي كنيد دقت زيادي در موقعيت خود داشته و در جستجوي محلي كه هنگام گردش بيشترين Lift را ايجاد ميكند باشيد. هر زمانيكه حس ميكنيد Ground Speed زياد مي شود ، در آن موقع بايستي گردش انجام شده و در مسير برگشت قرار بگيريد

.

9- گردش در Sink:

غالبا" مقدار Lift بدليل تاثير ترمالها و عوارض بر روي Ridge متغيير مي باشد. سعي كنيد بيشتر در محدوده Lift مانده و سريعتر از مكانهاي داراي Sink يا نيروي Lift كمتر عبور كنيد. گردشها را بيشتر در محلهاي Lift انجام داده و از گردش در محلهاي داراي Sink اجتناب كنيد. به ياد داشته باشيد كه در گردش ميزان Sink Rate وسيله پردازي شما بيشتر ميشود.

زمانيكه شما Ridge Soaring را فرا گرفتيد مي توانيد مهارتهايتان را با تحليل مكانهائي كه بيشترين Lift را دارد و قرار دادن خود در آن محلها بالا ببريد.

قوانين Ridge Soaring:

در اينجا خلاصه اي از قوانيني كه در پرواز هاي ابتدائي و در مرحله Ridge Soaringجهت حفظ محدوده امنيت مفيد ميباشند آورده شده است.

 • هميشه مراحل لانچ را در ذهن خود مرور كنيد

CHAT-Canopy Cheek, Harness Check, Air Check, Traffic Check

 • هميشه يك Launch سريع و كنترل شده را اجرا كنيد.
 • هميشه در باد Cross بعد از لانچ به سمت وزش باد گردش كنيد.
 • هميشه زمانيكه نزديك به Ridge پرواز مي كنيد جهت جلوگيري از گردشهاي غيرقابل انتظار و Stall با سرعت كافي و كنترل شده پرواز كنيد.
 • هميشه منطقه Landing امن را در دسترس داشته باشيد.
 • هرگز بالاي Ridge در قسمت پشت آن پرواز نكنيد.

دانش Ridge Soaring:

همچنانكه شما مهارتهاي پايه را در Ridge Soaring فرا ميگيريد، با سايتهاي و شرايط مختلف آنها نيزآشنا ميشويد. خيلي زود شما مي توانيد در خصوص اينكه سايتهاي مختلف در چه زمانهايي قابليت پرواز Soaring با بيشترين Lift را دارد قضاوت نمائيد. در اينجا برخي از اين موضوعات جهت تسريع در اين امر آورده شده است. جهت سهولت كار ابتدا اشكال تپه، كوه، Ridge را مورد بررسي قرار داده و سپس تاثيرات باد را نيز به آن اضافه مي نمائيم.

Contours – در لغت به معناي لبه بيروني يك جسم ميباشد. چيزيكه بايستي مورد توجه قرار گيرد شكل شيب بصورت برشي از جانب ميباشد. در شكل ارائه شده در ابتداي اين بحث اشكال مختلفي از تپه هاي قابل Soaring نشان داده شد. عموما" هرچه شيب بلندتر و تندتر باشد مقدار Lift بيشتري توليد مي كند. همانطور كه درشكل اول نشان داده شده اشكال خاصي كه باعث حركت هوا به سمت بالا ميشوند Lift خوبي ايجاد ميكنند. صخره اي كه به حالت عمودي ميباشد مقدار Lift خوبي ايجاد مي كند ولي Lift Band كمتري بر روي آن ايجاد مي شود. شيبي كه بالاي آن حالت تند وتيز ندارد Lift ضعيفتري ايجاد مي كند.


طول Ridge در توليد مقدار Lift اهميت زيادي دارد همانطور كه در شكل بالا نشان داده شده است. در يك تپه يا كوه كه به شكل گرد ميباشد باد به جاي اينكه از بالا و روي آن عبور كند از اطراف آن مي گذرد. در صورتيكه طول Ridge زياد باشد چنين مشكلي وجود نخواهد داشت.

اثرات باد – زمانيكه باد به Ridge برخورد مي كند به سمت بالا و در صورتيكه برخورد بصورت عمودي نباشد به كناره ها تغيير مسير مي دهد. تغيير مسير به كناره ها سبب كاهش مقدار نيروي Lift ميشود.(شكل پائين)

اين نكته بايستي مورد توجه قرار گيرد كه هرچه مقدار شيب بيشتر باشد حساسيت آن نسبت به باد Cross بيشتر ميشود. قانون ذيل اهميت بالائي دارد كه هميشه بايستي آنرا بخاطر داشت.

هر چه شيب بيشتر باشد، با افزايش زاويه باد Cross مقدار Lift كاهش مي يابد. شما مي توانيد با قرار دادن خود در جائيكه باد بيشتر در جهت عمودي مي وزد بيشترين استفاده از نيروي Lift را ببريد. (شكل پائين)


حتي زمانيكه باد كاملا" بصورت مستقيم مي وزد Ridge Contours مي تواند بر روي مقدار Lift اثر بگذارد. همانطور كه در شكل پائين نشان داده شده است يك برآمدگي يا فرورفتگي در Ridge مي تواند بر روي تغيير جهت باد اثر بگذارد مثلا" در يك فرورفتگي مسير باد همگرا شده و مقدار Lift بيشتري ايجاد مي كند ولي در باد شديدتر سرعت باد در اين مكانها به مراتب بيشتر شده كه بايستي از قرار گرفتن در آن اجتناب كرد. هميشه منطقه امن Landing را در دسترس داشته باشيد.


بادهاي قويتر لزوما" به معناي Lift بهتر نمي باشد. همانطور كه قدرت باد زياد ميشود شما بايستي با سرعتي بالاتر از Minimum Sink حركت كنيد كه در نتيجه ارتفاع زيادي بدست نخواهيد آورد. بعلاوه هر اندازه قدرت باد بيشتر ميشود اثرات ناشي از گرما مثل جريان رو به بالاي دامنه و ترمالها خوابانده شده و در نتيجه نمي توان ارتفاع را افزايش داد. عموما"، هر چه ارتفاع ديواره پايين تر باشد باد بيشتري جهت Ridge Soaring مورد نياز مي باشد. در هر صورت بادهاي با سرعت بيشتر از km/h 25 براي پرواز Soaring پاراگلايدر مناسب نمي باشد.

زمانيكه در طول Ridge يك فضاي باز يا اصطلاحا" Gap وجود داشته باشد، هوائي كه از درون اين مسير ميگذرد مقدار Lift كمي را در گوشه هاي آن ايجاد مي كند(شكل بالا). همانطور كه قبلا" نيز اشاره شد در اين مجرا بدليل اثر Venturi سرعت باد بيشتر ميشود. در اين مكان جهت باد همگرا شده و دقيقا" مشابه يك مجرا درون سد آب پرسرعت ميشود. مكان ديگري كه در آن جريان هوا بدليل اثر Venturi پرسرعت ميشود در بالاي Ridge قرار دارد. همانطور كه در شكل پائين نشان داده شده هواي بالا قله متراكم شده و پر سرعت ميشود. در اين شكل منطقه Venturi و Lift نشان داده شده است. توجه كنيد كه اين دو منطقه در يك فضائي با هم مشترك ميباشند. هر چقدر باد قويتر باشد اثر Venturi بيشتر ميشود.


هشدار: هرگز در محدوده بالا و پشت يك شيب قرار نگيريد. بدليل وجود اثر Venturi شما ممكن است نتوانيد دوباره به جلوي شيب وارد شويد.

توربولانس خطري ديگري است كه در پشت يك Ridge مي توانيد در انتظار شما باشد. همانگونه كه قبلا" به آن اشاره شده توربولانس در هرجائي كه باد تحت تاثير تغيير جهت ناگهاني قرار ميگرد وجود دارد. شكل پائين جائيكه امكان وجود توربولانس در شرايط Soaring وجود دارد را نشان ميدهد. توجه داشته باشيد كه سطوح تند وتيز تر توربولانس بيشتري را درخود ايجاد مي نمايند. دوباره در اينجا ياد آور مي شويم كه از پرواز در حالت پشت به باد Ridge ، تپه يا كوه اجتناب كنيد.

نكته: به پرندگان به عنوان نشانه هاي Soaring توجه كنيد. معمولا" زمانيكه شاهينها و كركسها در پرواز هستند، زمان مناسبي براي پرواز پاراگلايدر مي باشد. همچنين وجود پرستوها بدليل تغذيه از حشراتي كه توسط نيروي Lift بالا آمده اند مي تواند نشانه خوبي جهت شرايط Soaring باشد.

در ذيل خلاصه اي از مكانهاي كه بهترين امكان Ridge Soaring وجود دارد آورده شده است:

 • بالاي شيبهاي تند
 • بالاي Ridge و شيبهاي در ارتفاع بالاتر از بقيه
 • بالاي يك شيب هموار (بدون درخت و موانع)
 • بالاي وجوهي كه مستقيما" در جهت روبروي وزش باد قرار دارند.
 • جائيكه سرعت باد در آنجا بيشتر ميشود مانند فرو رفتگيها ( تا جائيكه خطرساز نباشد و حد ايمني رعايت شود)
 • زمانيكه هوا بخاطر وجود گرما سبكتر مي شود.

تماس و پشتیبانی

مدیریت آموزشگاه
09121908518

  تماس

عضویت در خبرنامه

از فروشهای ویژه و تخفیفات در ایمیل خود مطلع شوید

سیروس را دنبال کنید:

با ما همراه باشید

 

ما در هر لحظه آماده دریافت نظرات، پیشنهادات و انتقادات سازنده شما عزیزان می باشیم.

  ارسال پیام

 

Nikafzar